Dusørjægere skal erstatte headhuntere

Den nye jobportal Most Wanted Recruting (MWR) springer headhunteren over og giver kontant belønning til alle og enhver, som kan anbefale den rette kandidat. Portalen sigter specielt mod It-branchen.

En ny rekruteringsportal vil eliminere headhunterbureauerne. Ideen er, at virksomheder slår stillinger op på sitet og samtidig opgiver den dusør, de er villige til at betale for at får den rigtige medarbejder.

Derefter kan enhver gå ind og komme med et bud på en kandidat, og hvis kandidaten bliver ansat, scorer man dusøren.

Portalen skaber match mellem kandidater og virksomheder via folks almindelige sociale og professionelle netværk - og uden brug af fordyrende headhuntere.

MWR har eksisteret i en måned og der er på nuværende tidpunkt 20 stillingsopslag på sitet og en samlet dusørsum på 300.000 kroner. Den største dusør er p.t. på 50.000 kroner for en programmør.

Der er primært tale om stillingsopslag inden for it-branchen. De tre iværksættere bag ideen regner med at tjene deres penge på de stillinger, der bliver besat, i højere grad end på selve opslagene.

»Hele beløbet, der står på siden, går til den, der kommer med en god kandidat, som bliver ansat. Vi tager så 20 procent af dusørbeløbet i betaling fra kunden, men det er penge som kunden betaler til os separat og ikke en del af den dusør, som bliver udbetalt,« siger Anders Bach Nielsen, der er en af de tre partnere i i MWR.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil