Utilfredsstillende årsresultat i Synkron

Softwarehuset Synkron kom ud af 2004 med et mindre underskud til trods for fremgang i Norden. Lavkonjunktur i Tyskland, samt at man taber en fire år gammel momssag, får skylden for det skuffende resultat.

Synkron kom ud af regnskabsåret 2003/2004 med et underskud på 45.615 kroner. Et resultat der ikke er tilfredsstillende.

Alligevel går det godt i norden for Synkron. Her har man således haft et positivt resultat og en fremgang i vækst på 8 procent.

Det skuffende resultat skyldes derimod stor tilbagegang i Tyskland. Forrige år havde Synkrons tyske datterselskab et overskud på 60.000 kroner, men denne kom man ud med et underskud på 711.000 kroner. Det er en generel lavkonjunktur i Tyskland i det seneste år der får skylden.

»De fleste brænder hænderne på Tyskland i øjeblikket. De kører på lavblus i øjeblikket. I stedet har vi i den kommende tid store forventninger til landene omkring Tyskland,« siger administrerende direktør i Synkron, Thomas Marshall.

Det tyske selskab har ingen ansatte mere, men man har dog ikke helt opgivet dernede. Selskabet er opretholdt til at skulle varetage allerede indgåede kontrakter. Supporten sker nu direkte fra Danmark.

Udover skuffelsen i Tyskland tabte Synkron en momssag i Danmark, der heller ikke hjalp på resultatet. I 2000 sponserede man nogle virksomheder med software. Det viste sig senere, at nogle af virksomhederne ikke var momsregistrerede. Det blev en dyr fornøjelse. I 2004 faldt der dom ved landsretten og Synkron måtte hoste op med en halv million kroner ekstra.

Synkron omsætter for 25 millioner kroner om året, og i 2004/2005 forventer man overskud igen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S