Artikel top billede

GS Scandinavia erstatter Logitech med Cherry

I kølvandet på den opsagte aftale med Logitech indleder GS Scandinavia fra januar et samarbejde med Cherry.

»Alt er faldet på plads, og vi er klar til kick off inden for to-tre uger,« siger GS Scandinavias direktør Freddy Gyldenvang om nichedistributørens kommende samarbejde med producenten Cherry, som han fortæller er et af de tre største A-brands inden for mus og tastaturer.

Cherrys mus,- tastatur og andre tilbehørsprodukter kommer til at erstatte distributørens næsten to årtier lange samarbejde med Logitech, der ophører ved årsskiftet efter Logitechs ønske.

»Mange forhandlere har allerede tilkendegivet, at Cherry er et godt valg, og med det nye line up kan vi fuldt ud matche vores tidligere produkter,« siger Freddy Gyldenvang og fortsætter, »Cherry har indtil nu ikke fokuseret så meget på Danmark, i og med at de har holdt sig til en industriel distributør, men nu vil de gerne bredere ud,« fortæller Gyldenvang.

Udover det nye samarbejde med Cherry har direktøren også stor tiltro til et relativt nyt samarbejde med producenten FaceVsion, der blandt andet står bag High Definition webkameraer med integreret hardware komprimering.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Sådan automatiserer du med Copilot

Høst fordelene og sæt strøm til processerne med Microsofts alsidige AI-assistent.

06. februar 2025 | Læs mere


Hybrid, on-premise eller public cloud. Bliv klogere på fremtidens datacenter

Få indblik i, hvordan du planlægger, designer og drifter dit datacenter, så det kan følge med virksomhedens vækst, støtter bæredygtighedsindsatsen og lever op til krav om effektiv datahåndtering.

25. februar 2025 | Læs mere


Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere