Plasmaskærm giver B&O solid fremgang

Den danske elektronikgigant Bang & Olufsen overraskede aktiemarkedet positivt med det netop aflagte kvartalsregnskab. Salget gik fem procent over analytikernes forventninger.

Struer-selskabet Bang & Olufsen øgede salget med 13 procent i perioden fra juli-september målt i forhold til samme periode i 2003. Hele 84 millioner kroner mere end sidste år blev der solgt design-elektronik for.

Det bragte det samlede salg op på 726 millioner kroner i perioden, hvilket er 33 millioner kroner mere end analytikernes forventninger. På bundlinjen blev resultatet samtidig forbedret meget markant fra et tab 36 millioner kroner til et overskud på 10 millioner kroner. Det overgik også selv de mest positive analytikeres forventninger. Den gennemsnitlige vurdering lød på et tab på ti millioner kroner.

Aktiekursen strøg da også i sekunderne efter fremlæggelsen af regnskabet opad med 2,5 procent.

50 tommers fremgang
Fremgangen skyldes blandt andet introduktionen af det nye 50 tommers plasma-fjernsyn BeoVision 4, som kom på gaden i det seneste kvartal.

I indeværende kvartal udvider B&O satsningen på fladskærme og sender et 26 tommers LCD-fladskærm på gaden, det såkaldte BeoVision 6.

Også på Bang & Olufsens svage punkt, det amerikanske marked, er det gået frem i det seneste kvartal. Omsætningen steg tre procent, mens driftsunderskuddet blev reduceret fra 9,5 millioner kroner til 1,7 millioner kroner.

På det danske marked steg salget af B&O-produkter desuden 22,4 procent.

Trods fremgangen, som var højere end ventet, fastholder B&O sine indtjeningsmål for hele året. Selskabet regner med at tjene 360-390 millioner kroner før skat i år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Identity Festival 2025

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management (IAM) kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

05. marts 2025 | Læs mere


Tech Transformation Trends 2025

Tech Transformation Trends er konferencen, hvor vi sætter fokus på de helt store Danske virksomheders digitale transformationer og måden de driver virksomhed på. Dagen byder på cases og vidensdeling, der vil give inspiration som kan være med til at løfte din strategi og navigere i fremtidens digitale landskab.

06. marts 2025 | Læs mere


Få fuldt udbytte af din Microsoft Dynamics 365 FO løsning

Få inspiration fra to spændende cases og viden om de tendenser, der giver dig helt nye muligheder for at optimere forretningen med Dynamics 365 FO.

13. marts 2025 | Læs mere