Internetudbyderne skal kappe piraters internetforbindelsen, så de resterende brugere kan få glæde af båndbredden. Sådan lød det i går fra Jim Williams, der er vicepræsident i den amerikanske filmindustris forening MPAA - Motion Picture Association of America.
På en teknologi-konference i det sydlige Californien påpegede Jim Williams således, at det er i udbydernes bedste interesse at filtrere den ophavskrænkende fildeling og lukke for de pågældende kunders internetforbindelse.
»Internettet bliver bebyrdet af stjålen materiale. I bund og grund har man en masse 'free riders', der lægger beslag på båndbredden over for lovlige forbrugere,« sagde Jim Williams ifølge Cnet på konferencen. MPAA understregede dog, at de ikke mener, at der er behov for en lovændring, der tvinger udbyderne til at filtrere trafikken - i hvert fald ikke lige nu.
Hos den amerikanske internetudbyder Verizon har man ikke tænkt sig at imødekomme filmindustriens ønske.
»Vores filosofi, som er velovervejet, går ud på, at vi ikke er internettets håndhævere. Vores job er at levere de data vores kunder ønsker at modtage eller sende,« siger Verizons vicepræsident, Richard Lynch. Han mener på ingen måde, at det er udbydernes opgave at filtrere trafikken på internettet.
MPAA forstår imidlertid ikke Verizons modstand. Firmaet har på nuværende tidspunkt en aftale med National Center for Missing and Exploited Children vedrørende materiale, der overtræder lovgivningen for børneporno. Hvis Verizon får forelagt en klage om pornografisk materiale, der involverer børn, bliver de pågældende data fjernet fra firmaets servere. MPAA mener derfor, at Verizon burde være i stand til at gøre noget lignende med hensyn til materiale med ophavsret.
De amerikanske opretshaveres lobbyarbejde har dog allerede givet resultater. I januar måned meddelte AT&T, at de frivilligt er gået i gang med at eksperimentere med copyright-filtrerende teknologier. Disse eksperimenter foregår i samarbejde med både MPAA og RIAA (Recording Industry Association of America).
Hvis AT&T beslutter sig for at udføre datafiltrering i praksis, vil det uden tvivl svække de andre udbyderens argumenter om, at teknologien både er for dyr og ugørlig.