Artikel top billede

Videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) mener, at PDF skal være danskernes dokumentstandard. Det kan få alvorlige konsekvenser. Foto: Mikael Rieck (Foto: Foto: Mikael Rieck)

It-ministerens dokumentformat er en sikkerhedsbombe

Videnskabsministeren peger nu på et helt tredje åbent dokumentformat i det offentlige. Det valg kan gøre Danmark til en skydeskive på åben mark for net-kriminelle.

Læs også:
Arrogant Adobe hæmmer it-sikkerheden

Minister: Her er mulig erstatning for ODF/OOXML

Ekspertudvalget om åbne standarder har sendt både ODF og OOXML til tælling på grund af umodenhed.

Det har efterladt politikerne i et tomrum, hvor de ikke kan udpege en åben standard til danskerne.

Det har fået videnskabsminister Charlotte Sahl Madsen (K) til at pege på PDF som en midlertidig løsning på problematikken omkring et finde et åbent dokumentformat.

Hvis den beslutning føres ud i livet, står hele den danske nation dog overfor enorme sikkerhedsproblemer.

De mest usikre applikationer

PDF er som format udmærket til opgaven, men den software, der skal læse PDF-dokumenterne, er langt fra sikker.

Adobes PDF-læser, der hedder Reader, indtager konstant den meget lidt ærefulde position som den mest udnyttede software-applikation - overhovedet.

"Der har været rigtig mange sikkerhedsproblemer med Adobes PDF-produkter, men sandelig også i andre PDF-læsere," fortæller Peter Kruse, som er sikkerhedsekspert i CSIS. Han fortæller, at der findes masser af gør-det-selv-værktøjer til it-kriminelle, som kan automatisere angreb mod PDF-læserne.

Med disse værktøjer kan folk med selv meget begrænsede it-kundskaber foretage effektive angreb.

Han mener, at det vil være helt uholdbart at implementere PDF som en standard i dag med de PDF-læsere, der findes på markedet.

"Hvis vi vælger en standard, som alle kan læse, vil den helt sikkert få de it-kriminelles opmærksomhed. Hvis standarden samtidig ikke er omfattet af den fornødne sikkerhed, vil Danmark blive en skydeskive for it-kriminelle," lyder det fra Peter Kruse.

"Vi åbner op for langt flere angreb, end vi ser i dag," siger han.

Den vurdering deles af Shehzad Ahmad, som er leder af DK-CERT.

For mange funktioner

Årsagen til problemerne er, at PDF-læserne udstyres med en lang række funktioner, eksempelvis multimedie-funktionalitet. De funktioner ligger langt væk fra en åben dokumentstandards opgaver.

"Man kan højne sikkerheden ved at fjerne multimedie-funktioner og JavaScript, og derved barbere alt det unødvendige fra," siger Peter Kruse.

Et andet problem ved Adobes PDF-læser er, at koden er skrevet for længe siden i en tid, hvor sikkerhedstruslerne var helt anderledes.

"Produkter som Adobe Reader har svagheder, der er nedarvet langt tilbage i tiden og bare venter på, at blive opdaget af net-kriminelle. Man burde kaste koden op i luften og stykke den sammen på en mere tidssvarende måde," vurderer han.

"Når man foreslår PDF som standard, skal man også sørge for nye, sikre PDF-læsere. Samtidig må der stilles et myndighedskrav om, at brugerne opdaterer deres applikationer," lyder det fra CSIS-manden.

Læs også:
Arrogant Adobe hæmmer it-sikkerheden

Minister: Her er mulig erstatning for ODF/OOXML




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
BI Excellence Day 2025

Kom og få indsigt i, hvordan du kan arbejde målrettet og struktureret med BI, så din virksomhed bliver i stand til at tage hurtige og datadrevne beslutninger, der understøtter din virksomheds strategi. Netværk og del erfaringer med ligesindede og mød eksperter, der kan give viden om de nyeste tendenser, og hvordan du gør brug af disse uden at gå på kompromis med compliance.

30. april 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere