Netscapes browser Navigator er blevet opgraderet til version 6.2. Integration med Windows XP er forbedret.
1. november 2001 kl. 10.40 |
læs »
Brugere af Norton Antivirus får fejlagtigt besked om, at Microsofts MSN-websites er inficeret af en trojansk hest.
31. oktober 2001 kl. 10.53 |
læs »
Lommecomputeren Yopy fra G.Mate har farveskærm, MP3-afspiller, MPEG-videoafspiller og infrarød port.
30. oktober 2001 kl. 14.22 |
læs »
Intrusion Detection Systems er et supplement til eksisterende sikkerhedsløsninger. ID-systemer bruger flere forskellige analysemetoder, så der kan detekteres langt flere angreb og virusser, end hvis der kun benyttes et antivirus-produkt og en firewall.
30. oktober 2001 kl. 09.35 |
læs »
En ny orm giver sig ud for et antivirus-produkt. Ormen spredes via Microsofts e-mail-klient Outlook.
29. oktober 2001 kl. 11.01 |
læs »
Har man problemer med at følge med i den rivende udvikling i IT-branchen, så kan det gratis program BigFix være en løsning. BigFix holder øje med alle nye opdateringer og versioner af programmer og drivere. Man får også besked, hvis der er fundet et sikkerhedshul i et program.
25. oktober 2001 kl. 16.23 |
læs »
Den internationale udgave af Microsofts nye styresystem er sat til salg.
25. oktober 2001 kl. 13.33 |
læs »
Microsofts MSN rummede tidligere i dag børneporno. Det var på de såkaldte communities, som brugerne selv opretter. Microsoft hævder, at firmaet overvåger indholdet, men kontrollen er smuttet denne gang. Det ulovlige materiale er nu fjernet.
24. oktober 2001 kl. 13.57 |
læs »
Lindows er et Linux-styresystem, som er specielt designet til at kunne køre Windows-programmer.
24. oktober 2001 kl. 10.37 |
læs »
Passagerer i Københavns Lufthavn kan nu komme på internettet ved brug af den trådløse standard 802.11b. Tjenesten kan bruges af alle passagerer i lufthavnen, som har en pc med trådløst netkort, og det koster 50 kroner for en time på nettet.
23. oktober 2001 kl. 16.40 |
læs »