Det kan der være mange årsager til. Har de fået en mail med leveringsfejl, hvor der står en fejl fra mailserveren? Så kunne det være rart at høre hvad der står der.
kaspertm I spam bakken ligger der en mail med følgende besked:
"This is the mail system at host mail7.curanet.dk. I'm sorry to have to inform you that your message could not be deliveret to the recipients. It's attached below. For further assistance please send mail to postmaster. If you do so, please include this problem report. You can delete your own text from the attached returned message."
OK, så er det den besked afsenderen har fået. Den siger jo ikke så meget. Er curanet.dk jeres domæne? Er der nogen fejlbeskeder på jeres mailserver, eller står der noget i loggen? Har I ændret mailserver eller domænenavn fornylig?
kaspertm Som jeg har forstået det, bliver deres mails (dem der ikke kan sende til os) afvist hos os, og de får derefter en fejlrapport, som vi ikke kan se i vores system.
kaspertm vuranet.dk er ikke vores domæne Jeg har ikke fået oplyst, at der skulle være fejlbeskeder på vores mailserver. Vi er sidste år blevet overtaget af et tysk firma, så jeg formoder, at mailserveren er blevet ændret. Før anvendte vi Outlook.
OK, hvis curanet.dk ikke er jeres domæne, så kunne det tyde på, at den ikke får kontakt til jeres mailserver, da den ellers burde videregive beskeden herfra. Men du skriver, at den bliver afvist hos jer. Hvorfra ved du (eller har fået det indtryk), at den bliver afvist hos jer?
kaspertm Jeg har nok ikke mere at tilføje sagen. Du får dine point, selv om jeg ikke har fået noget løsning på sagen.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.