Jeg ved at der er understøttelse af tekst variabler i InDesign CS3, men jeg sidder med en CS1 lige pt., og har brug for at lave noget smart.
Jeg har en generel folder (skabelon), som skal printes i en række forskellige versioner (hvor der skiftes 2-3 billeder, noget tekst såsom adresse, web-adresse osv).
Hvordan kan jeg gøre det smart og dynamisk, sådan at man fx kun ændrer navn og web-adresse ét sted, men at det går igen flere steder i publikationen.
Kan det tænkes, at du kan bruges Master-siderne til netop dit formål? Baserer du de relevante sider på Masteren med den relevante info, så skifter den automatisk indholdet på de sider der anvender masteren.
Ikke helt tekst variabel-stilen, men det kan måske gøre tricket.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.