16. april 2007 - 22:12Der er
2 kommentarer og 1 løsning
LAN Arbejdsgruppe og ping problem
Hej eksperter.
Jeg prøver at få min Desktop med på lokalnetværkets arbejdsgruppe (igen). Det fungerer fint på Laptop men selvom jeg har kontrolleret at Desktop har alle de samme netværkskomponenter og indstillinger som Laptop fungerer det stadig ikke.
Begge computere er fint på interenettet gennem et Belkin b/g trådløst access point. Laptop er 801.11B og Desktop 801.11G, men det regner jeg ikke med er problemet.
Desktop har Norton Internet Security installeret men umiddelbart synes jeg ikke det gør nogen forskel på mit problem om dette er deaktiveret eller ej.
Nå jeg prøver at Ping'e Desktop fejler den. Jeg går ud fra at dette er vigtigt men ved ikke hvad jeg skal gøre.
Det viser sig at det alligevel var Norton der blokerede. Jeg tilføjede 192.168.1.33 til 65 (som er poolen) til troværdige områder i Norton og det virker fint nu. Problemet må siges at have været mig der aldrig helt har sat mig ind i Norton. Det jeg deaktiverede var Antivirus og ikke hele Internet Security. Efter at have læst endnu flere af de andre problemer herinde på eksperten.dk fandt jeg frem til løsningen.
jtt: Tak for interessen. Hvis du vil have pointene skal jeg bare have dig til at svare. :)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.