16. september 2006 - 18:51Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Ram-opgradering af bærbar
Jeg har en Acer TravelMate 233XV bærbar, som jeg godt kunne tænke mig at få opgraderet fra 256MB DDR SDRAM til min. 512MB.
Første spørgsmål: Kan jeg bruge den ram-blok, der allerede sidder i maskinen og blot sætte en ny blok i den ledige slot? Jeg har hørt, at det godt kan give nogle problemer. Bl.a. hvis hastigheden ikke er ens på den nye og gamle blok. Hvad skal jeg gøre her?
Andet spørgsmål: I min brugervejledning står der, at computeren har to 144-pin soDimm slot til DDR SDRAM. Men de ramblokke, jeg kan finde på nettet, der ifølge forhandlerne skulle passe til maskinen er 200-pin. Kan det passe?
Tredje spørgsmål: Hvilke specifikationer på ram-blokkene skal jeg gå efter? Jeg tænker her på type (PC2700, PC200 osv.) og hastighed (ns.) og Mhz?
Jeg håber, at der er nogen, der kan hjælpe. På forhånd tak.
nej 144 pins ram er SD ram, 200pins er DDR ram 8kan ikke huske hvor mange pins DDR2 ram er på) har en bærbar til hver af typerne ram, og det passer altså hvad jeg skriver ;)
Ok... Hvad så med type og frekvens mv. gælder det om at vælge så hurtigt som muligt eller hva? Og hva med mine gamle ram... Kan de bruges sammen med de nye?
Jeg har lige haft ramblokken ude af min maskine. Og det er altså en 200-pin blok. Ved ik hvorfor der står 144-pin i manualen? Beklager... Hvad betyder det mht. PCXXXX.. Når du skriver at jeg skal vælge en hastighed, der er lige så stor som den eksisterende eller hurtigere snakker vi så om ns.? Og hvordan kan jeg finde ud af, hvilken hastighed, mine eksisterende ram har?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.