05. januar 2005 - 20:31Der er
43 kommentarer og 1 løsning
hvordan læser jeg mit bundkort
hvordan kan jeg læse hvilket bundkort jeg har?..
hurtigt svar.. og også med en kort forklaring om hva der er vigtigt at vide om bundkort.. mht mhz osv.. ligesom cpu, eller harddisk hvor man hurtigt ka se om det er 200 gb eller 20..
ikke disk str.. det er bundkortet jeg gerne vil se om..
KUN BUNDKORTET...
altså det er ik denne pc.. men en anden som jeg ska lave.. og har 2 bundkort.. ligner meget hinanden.. er i tvivl om hvilken jeg ska bruge.. så vil gerne se hvilken der er bedst.. men siden jeg ikke ved hvor man skal se oplysninger om dem så spørger jeg jer!
"ligesom cpu, eller harddisk hvor man hurtigt... "
og artfreak jeg sagde det er ikke denne pc.. dvs den er ik tændt den jeg tænker på.. det er en som er ved siden af mig.. som jeg ska lave.. hvor står serie nummeret på bundkortet???
øøøhh sorry jeg siger det men kan ik finde det.. er der noget der hedder FC?? og der er fx TRYKT på bundkortet det her MS5169 Ver:2.1 AL9 er det noget man ka bruge?
Ca. 2/3 nede på bundkortet ca. midt på printet (som oftest mellem to PCI slots) står der en kode..f.eks GA-7IEX..og formentlig også et navn på producenten. Står der ikke et producentnavn så prøv at søg på det der står via f.eks. google.
Når du har det går du på nettet og finder producentens hjemmeside..går i support og finder en manual på det specifikke bundkort. I manualen kan du læse alt hvad der er interessant.
Ja der er også denne.. vil gerne vide lidt om den også.. men det er ik den jeg ska bruge forløbig..fordi den har en anden cpu socket (PGA370) den hedder MS-6323 Ver:1
hehe kan du ik lige finde den sidste så den hjemme ;) (MS-6323 Ver:1) så må jeg vente på en anden til at fortælle lidt om dem og om hvilken af de 2 første vi fandt jeg skal bruge..
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.