25. august 2003 - 13:05Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Stop Kazaa
Jeg har en søster som bare ikke FATTER at KazZaa er dybt ulovligt. Hun tror bare at det er et ta' selv bord... Og ikke nok med det, så er det også spækket med spyware (som JEG ikke gider at have ind på vores net...)
Har i ikke nogle artikler jeg kan hænge op - Eller endnu bedre: Et program der kan forhindre kaZaa på vores net...
Jeg har prøvet at lukke de porte som den bruger, men den finder bare en anden port...!
Nu har jeg ikke kazaa, og har intet ønske om at få det ind i på mit net, men et gammelt trick, hvis man vil forhindre et program, der lægger dll-filer eller lign ned i windows folderen i at blive installeret, er at oprette en folder i windows bilioteket, med præcis samme navn som en af de dll-filer som programmet er afhængig af for at køre, og som den selv installerer. Man kan overskrive filer med en ny version, men man kan IKKE overskrive en folder med en fil, og dermed kan programmet ikke installere dll-filen og ikke køre bagefter.
køb en pakke der blokere for alt det som porno og mp3 download så som kazaa og imesh og alle de andre men jeg bruger det selv og du bliver ikke taget for det men hvis du har langsomt internet så er det ikke så godt
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.