30. december 2002 - 13:34Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Rep af win 2000
er der ik lige en der vil forklare mig hvordan man reparere win ved at man sætter cden i og skriver et eller andet nede i kør.. har gjort det en gang før men har glemt hvordan..
1:Det første du skal gøre er at boote op på din Windows XP/2000 CD, husk at din bios skal stå til at være first bootdevice cdrom. Når den har installeret nogle foreløbige filer skal du;
2: springe det første tilbud om repair i Consolemode over og fortsætte din installation (nyindstalation)
3: Nu kan du så vælge hvilket drev din nye installation skal ligge på og her er det gerne dit C drev. 4: Og nu fortæller den dig der er et styresystem på dette drev og om du vil slette det (L) eller du vil lave en repair (R) - det er her du skal trykke på R.
5: Og du vil nu se at den laver en helt ny indstalation men det dejlige er bare den beholder alle dine indstillinger og dit skrive bord intakt men nu har du sluppet for alle dine fejl og mangler :-)
for at lære tingene ;) ej jeg ved ik om det er konsolemode , ved ik hvad det er.. men jeg er ret sikker på at jeg engang har kørt en rep ved at sætte cden i pcen mens den var tændt og så skulle man skrive noget i kør for at køre reperationen der mens pcen stadig kørte.. eller det kan måske ik passe? :)
du kan også køre en opdatering inde fra Windows ved at sætte din CD i drevet, så kommer installationsvinduet op, her får du mulighed for at opdatere eller køre en repair.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.