04. april 2002 - 08:13Der er
22 kommentarer og 1 løsning
Hjælp til Adobe Indesign
Jeg står og skal lave et kampprogram til min fodbold klub, og til dette har jeg Adobe Indesign 2.0 samt Acobat Reader (den version hvor jeg selv kan oprette dokumenter).
Dette kampprogram skal laves som et lille hæfte i A5. Mit spørgsmål er så, kan jeg lave alt forarbejdet i Indesign i A5 og så exporterer eller hvordan det skal gøres, over i Adobe Acobat, så det stadig kan printes ud som værende A5 og ikke A4??
I skulle vil desuden ikke vide af, hvor jeg kan finde nogle gode guider til Indesign 2.0, gerne på dansk hvis disse findes, som kan hjælpe mig igang med Indesign?
Lyder ok, men du skulle vil ikke kende til en god guide eller manual, hvor jeg kan lære lidt mere om Indesign 2.0?? Søger Indesign ikke selv for, at et dokument eksporteres med det korrekte sideformat, hvis jeg har sat et nyt dokument i Indesign til at være A5??
Ja, du har helt ret i at det er flere sider A4 foldet til A5, men hvis man laver det på A4, hvordan kan jeg så styre, hvor et sideskift skal være på et A4, sådan så det passer med et A5 per side?? Håber du forstår mig lidt kryptisk forklaring...
Du styrer det med guides i Indd. Lav et A4 liggende job og brug det.., så du har to A5 sider stående ved siden af hinanden.
Hvordan du ellers styrer det... Skal bladet være 12 sider, så tag tre tomme A4 ark, fold dem som et hæfte og giv de enkelte sider numre fra 1 - 12. Skil arkene ad igen.., så kan du se at side 1 og 12 skal sammen.., 2 og 11.., 3 og 10 osv.
OK, jeg har først lige installeret Indesign, så kan du ikke forklare mig hvordan jeg laver dette med guides, gerne uddybende, så vil jeg lige prøve at teste det når jeg kommer hjem senere i eftermiddag?? Jeg kan ikke se hvorfor at sidetal altid skal gå op med 4, jeg vil da nærmerer mene, at det skal gå op med 2??
Hvis jeg laver den med dette guides, som et liggende A4, vil dette så stadig virke at exporterer det til en .pdf fil, med dette menes der, om jeg stadig vil have 2 A5 sider per A4 ark??
Kan du ikke forklare mig hvordan jeg opretter denne dummy med guides og det hele? Når jeg skal eksporterer det færdige til Acrbat via en .pdf fil, skal det så gøres på nogen special måde, for at det bliver nøjagtig det samme som i Indesign??
Yo.., Du sætter Ruler units til millimeter. Gå i preferences (i version 1,5 er det ctrl+k)->Units & Increments. Horisontal og Vertical stilles til millimeter. Sig OK til det. Lav et nyt dokument. File->New. Her sætter du sidetal, sidestørrelse og orientering. Sidetal 12 (?), Sidestørrelse A4, orientering Den liggende. Der skal ikke være hak i facing pages. Maginer sættes til eks. 15 mm. Columns sættes til 2.., gutter til 30. Klik ok
Nu har du et 12 sidet dokument der har guides indenfor hvike du bør lave din tekst.
Tricket er så at fordele indholdetpå siderne efter din papirdummy.
Ovenstående er som jeg ville gøre det i Indesign 1.5, windows versionen.., uden hjælpemidler til det der hedder udskydning af siderne. Måske version 2.0 har en mulighed for dette. Søg i hjælpefilen efter booklet eller build booklet og se hvad der sker.
Herefter kan siderne gemmes som pdf, printes og hæftes som et blad.
Lav dit hæfte som a5 fra side 1 til slut (sideantal delig med 4) Hent "build booklet" programmet fra adobes hjemmeside. Med dit dokument åbent køre du nu dette lille program og vups så har du en udskudt folder i a4 :-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.