Avatar billede Kim Ursin Novice
24. marts 2025 - 10:13 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Publisher og PDF

Jeg har siddet og lavet en børnebog og et computerblad med forskellige fonte.
Jeg gemmer det som pdf og tager det med på arbejde for at udskrive en hurtig kladde der kan læses korrektur på, der opdager jeg at fontene ikke er de samme som hjemme hos mig.

Jeg har gemt både børnebog og computerbladet som mimimum opløsning (fordi det jo bare var kladder), ved bladet ser det ud som det skal men ikke ved bogen.

Mangler jeg at slå indstillinger til for at den får ens importere fonte med sig? Eller er nogle fonte bare "dumme"? Og hvordan ved man i så fald det?
Avatar billede CRKrogh Ekspert
24. marts 2025 - 13:39 #1
Der er et par bud her på hvad der kan få dem med, men det kan, som du ser her, være forskellige steder, du lige skal kigge:

https://www.google.com/search?q=ms+publisher+include+fonts+in+pdf
Avatar billede jernrosen3 Forsker
24. marts 2025 - 16:02 #2
En anden mulighed er Udskriv - Microsoft print som pdf.
Avatar billede Kim Ursin Novice
Skrevet i går kl. 18:25 #3
Jeg fandt ikke ud af det første løsningsforslag, men nummer 2 virkede helt fint, så det går jeg efter :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester





White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis