Avatar billede desist Seniormester
23. februar 2025 - 08:18 Der er 12 kommentarer og
2 løsninger

Synology Drive client

Hej
Hvordan får jeg den til at gemme fx 5 kopier af backup? Mener jeg satte den sådan op under opsætningen, men den gemmer kun 1 og ændrer kun hvis der er ændringer/tilføjelser i filer/mapper
Avatar billede ole_madsen Ekspert
23. februar 2025 - 11:43 #1
Det sættes i "Synology Drive Admin" appen under "Teammappe".
Avatar billede desist Seniormester
23. februar 2025 - 12:37 #2
Og hvor under “Teammappe”?
Avatar billede ole_madsen Ekspert
23. februar 2025 - 13:41 #3
Marker det relevante share.
Vælg Aktiver, hvis der ikke er noget aktivt for shared i forvejen.
Vælg indstillinger hvis der er noget aktiveret - og her er det hele der...

Det er ret ligetil når først du er på "Teammappe", så jeg mistænker vi er forskellige steder??
Avatar billede ole_madsen Ekspert
23. februar 2025 - 13:43 #4
Avatar billede desist Seniormester
23. februar 2025 - 15:24 #5
Så er det jo kun den pågældende backup det slår igennem på. Jeg skulle gerne, kunne tilføje yderligere backup uden, at skulle tage stilling som du beskriver det. Da jeg installerede client kunne jeg vælge, at den skulle gemme de 5 seneste. Det gør den bare ikke. Den gemmer kun en.
Avatar billede desist Seniormester
23. februar 2025 - 15:26 #6
Artiklen du henviser til beskriver sync. Den skal ikke sync. Den skal, lave reguler backup med en ny backup med dato hved hver
Avatar billede ole_madsen Ekspert
23. februar 2025 - 18:15 #7
Du er galt på den - Synology Drive er IKKE et backup program - du misforstår formålet, og derfor også funktionen af systemet.

Versionering og Synology Drive er beregnet til løbende at synkronisere din data over på NAS´en, så der altid ligger en frisk kopi begge steder.
Når du så ændrer på en fil på din PC, oprettes der en ny version på NAS´en, og du vil nu kunne se den aktuelle fil - PLUS at du vil kunne vælge den ældre version.

Det er genialt i forhold til risiko for at overskrive en fil - du vil altid kunne gå til bage til det gamle indhold.

Men du må aldrig kalde sådan et system for backup - for i det øjeblik du sletter filen, slettes den også på NAS´en, så det er verdens dårligste backup-system ;-)
Avatar billede desist Seniormester
23. februar 2025 - 18:58 #8
Ok. Det var synology support der anbefalede dette, da jeg spurgte til et simpelt gratis backup program. Da jeg installerede programmet, satte jeg kryds og skrev hvor mange backup’s jeg ville gemme (her valgte jeg 5)
Hvis det er korrekt hvad du skriver. Hvordan kan det så være, at du både kan vælge backup og synkronisering?
Du skriver jeg kan vælge en ældre version af en fil. Hvordan gøres det?
Avatar billede desist Seniormester
23. februar 2025 - 19:03 #9
Hvad kan jeg så bruge, som er gratis og simpelt ?
Avatar billede desist Seniormester
23. februar 2025 - 19:10 #10
Det undrer mig faktisk at du nævner, at det ikke er et backup program. Du har selv netop anbefalet programmet. Da jeg specifikt spurgte til et backup program. I en tidligere tråd
Avatar billede ole_madsen Ekspert
24. februar 2025 - 09:01 #11
Så skal du først forklare mig hvad du opfatter med backup.

Hvis det at en fil ligger to steder på samme tid er en backup, ja så kan man godt BRUGE systemet som backup.

Der er mange forskellige ønsker til at sikre data - derfor er man altid nødt til at gøre sig klar, hvad det er man vil beskytte sig imod.

Men det ER ikke et backup-program af mange forskellige årsager. Den primære er, at hvis der sker noget med den originale fil, sker det samme med din "backup" - og så er der jo ikke meget sikkerhed over det, vel?
En backup skal helst være et system hvor en kryptolocker eller slette-virus ikke kan komme til at ødelægge backuppen.

Det du efterspørger er et réelt backup program - det skal køre på din PC og lave backup til din NAS. Det er altså ikke noget der skal være aktivt på NAS´en, og derfor er der frit valg mellem et utal af programmer.

Jeg får desværre svært ved at anbefale noget, da jeg bruger Drive som "front", men min egentlige backup er fra min Synology NAS til en anden Synology NAS - dermed tager jeg backup af selve Synology Drive filerne over på en anden NAS. Det kan de to NAS klare internt via Synology Hyperbackup - men her findes altså ikke nogen klient til din PC...

Før jeg valgte det setup kørte jeg med https://www.genie9.com/products/business-solutions/genie-timeline-professional/ som backup program - og endnu før det et simpelt fil-kopieringsscript jeg selv har skrevet. I bund og grund drejer det sig jo bare om at få dine datafiler kopieret over på NAS´en.
Avatar billede ole_madsen Ekspert
24. februar 2025 - 09:03 #12
Hov - jeg glemte... - det ultimative backup system er ikke online. Så længe din NAS er online på netværket, vil en dygtig virus kunne slette backup-data over netværket... - så dem der har det sikreste system er dem, der tager backup på en ekstern harddisk, og tager den fra når der ikke tages backup (eller ud på bånd eller sikrede SAN når vi snakker erhverv med lidt flere penge :-)
Avatar billede desist Seniormester
24. februar 2025 - 09:39 #13
Planen var at jeg vil ligge det 5 steder med dato på hver gennem synology drive client.

Jeg tror i stedet jeg kører med Windows backup over på NAS. Hvis jeg finde ud af hvordan det virker.

I hvert fald tak for alle de gode råd🙂
Avatar billede ole_madsen Ekspert
24. februar 2025 - 10:09 #14
Det lyder som en plan.. - jeg har aldrig rigtig brugt Windows backup, men hvad jeg kender til den, tror jeg sagtens den kan bruges til dit formål.

..Dog stadig med den fare, at hvis "noget" løber netværket igennem og sletter alle filer, ryger alle de filer der er adgang til. Men det kan jo løses ved at oprette et backup-share, som kun en backup-bruger har adgang til, og så kopiere backup-data med denne bruger.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester