Summer overarbejdstimer, ignorerende falske værdier
Hej AlleEr der andre måder at opsummerer negative og positive time antal, som ignorerer #VÆRDI fejlværdier?
Jeg har lavet et arbejdstidsoversigt, hvor jeg taster start- og slut-klokkeslet for hver dag, udregner differens mellem den reelle daglige og den planlagte gennemsnitslige arbejdstid (kolonne G), og så opsummerer alt over- og underarbejde med formlen [=SAMLING(9;6;G:G)].
Jeg har en liste over alle datoer, også weekender og ferie osv. og der er derfor mange #VÆRDI falske værdier, som det så er planen at ignorere.
Det virkede som om det gav det rigtige resultat længe, men ikke længere.
Filen kan hentes her hvis det hjælper, ellers svarer jeg selvfølgelig gerne på alle spørgsmål om strukturen/filen. http://s000.tinyupload.com/?file_id=00008249878641702116
Jeg vil nødigt ændre for meget i strukturen da jeg har udfyldt fra marts af, og da det spare meget tid kun manuelt at skulle indtaste start- og slut-tid for de dage jeg møder.
Håber I kan hjælpe mig, og på forhånd kæmpe tak! :D