07. april 2017 - 11:00Der er
10 kommentarer og 1 løsning
bedste mobil aftale i udlandet
Jeg skal opholde mig 2 måneder i Italien til sommer, og i den periode er jeg nød til at ringe til dk, ca 3 timer om dagen, jeg søger derfor en løsning hvor jeg kan benytte mig af min mobil og ringe til fastnet telefoner i dk.. kan nogen hjælpe
Det er derfor, jeg foreslår et italiensk abonnement med SIM-kort. Min kone er fra Irland, og hun taler ofte med venner og familie derovre via Skype med det abonnement, der tidligere hed SkypeOut, nu Skype Credit. Det har virket forbilledligt gennem 12 år. Hun ringer både til mobiltelefoner og fastnettelefoner. Nogle af dem har selv Skype, andre ikke.
Vi er selv derovre fire til fem gange årligt og bruger vores irske abonnementer, når vi er derovre. Når vi er herhjemme, og nogen derovre vil tale med os, ringer de først til vores fastnet eller hendes eller min mobil, og derefter ringer vi dem op fra Skype.
For at gøre det hele lettere, købte jeg i 2007 (eller var det 2008?) en Linksys CIT400, så vi slap for al bøvlet med at skulle bruge computeren. Den virker stadig perfekt, og brugen af Skype har gjort, at der er blevet råd til mange flasker vin gennem tiden :-)
Det lyder nu stadigt som en god aftale, sidste år ringede jeg fra en Italiensk fastnet telefon, og det kostede kr. 500 for en uge..
Tusind tak for hjælpen
Synes godt om
1 synes godt om dette
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.