Moores lov fylder 40 i dag

Forudsigelsen om, at antallet af transistorer på en chip vil fordobles hver 18-24 måneder, fylder 40 år i dag. Men Dr. Moore venter ikke, at hans lov stadig følges, når den fylder 50 år.

Indhold

Forudsigelsen, som senere blev kendt som "Moores lov", startede som en artikel af Intels medgrundlægger Gordon Moore.

Artiklen i Electronics Magazine fra den 19. april 1965 forudsagde, at antallet af transistorer på en chip ville fordobles på et år. Denne forudsigelse blev i 1975 revideret til at fordoblingen ville ske på mellem 18 og 24 måneder.

Den forudsigelse har holdt stik indtil nu, men Gordon Moore tror ikke på, at hans lov holder mere end ti år til.

Det skyldes, at den mindste tænkbare transistor består af fire atomer, hvilket giver en transistorstørrelse på fire nanometer.

Den størrelse nås følge Moores lov om ti år.

Derfor forskes der i øjeblikket i nanoteknologi for at fremstille nye former for computerchips.

Gordon Moore er dog ikke imponeret over denne udvikling, idet han mener, at chips baseret på nanoteknologi kan være svære at sætte i masseproduktion.

Intels medstifter Gordon Moore forudsagde i dag for 40 år siden i en magasinartikel, at antallet af transistorer på en chip vil fordobles hver andet år.

Men Intel har haft problemer med at fejre dagen, da ingen havde arkiveret artiklen med Moores lov. Derfor udskrev Intel i sidste måned en dusør på 10.000 dollar til den der kunne fremskaffe Electronics Magazine fra 19. april 1965.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job