Moores lov fylder 40 i dag

Forudsigelsen om, at antallet af transistorer på en chip vil fordobles hver 18-24 måneder, fylder 40 år i dag. Men Dr. Moore venter ikke, at hans lov stadig følges, når den fylder 50 år.

Indhold

Forudsigelsen, som senere blev kendt som "Moores lov", startede som en artikel af Intels medgrundlægger Gordon Moore.

Artiklen i Electronics Magazine fra den 19. april 1965 forudsagde, at antallet af transistorer på en chip ville fordobles på et år. Denne forudsigelse blev i 1975 revideret til at fordoblingen ville ske på mellem 18 og 24 måneder.

Den forudsigelse har holdt stik indtil nu, men Gordon Moore tror ikke på, at hans lov holder mere end ti år til.

Det skyldes, at den mindste tænkbare transistor består af fire atomer, hvilket giver en transistorstørrelse på fire nanometer.

Den størrelse nås følge Moores lov om ti år.

Derfor forskes der i øjeblikket i nanoteknologi for at fremstille nye former for computerchips.

Gordon Moore er dog ikke imponeret over denne udvikling, idet han mener, at chips baseret på nanoteknologi kan være svære at sætte i masseproduktion.

Intels medstifter Gordon Moore forudsagde i dag for 40 år siden i en magasinartikel, at antallet af transistorer på en chip vil fordobles hver andet år.

Men Intel har haft problemer med at fejre dagen, da ingen havde arkiveret artiklen med Moores lov. Derfor udskrev Intel i sidste måned en dusør på 10.000 dollar til den der kunne fremskaffe Electronics Magazine fra 19. april 1965.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S