Moores lov fylder 40 i dag

Forudsigelsen om, at antallet af transistorer på en chip vil fordobles hver 18-24 måneder, fylder 40 år i dag. Men Dr. Moore venter ikke, at hans lov stadig følges, når den fylder 50 år.

Indhold

Forudsigelsen, som senere blev kendt som "Moores lov", startede som en artikel af Intels medgrundlægger Gordon Moore.

Artiklen i Electronics Magazine fra den 19. april 1965 forudsagde, at antallet af transistorer på en chip ville fordobles på et år. Denne forudsigelse blev i 1975 revideret til at fordoblingen ville ske på mellem 18 og 24 måneder.

Den forudsigelse har holdt stik indtil nu, men Gordon Moore tror ikke på, at hans lov holder mere end ti år til.

Det skyldes, at den mindste tænkbare transistor består af fire atomer, hvilket giver en transistorstørrelse på fire nanometer.

Den størrelse nås følge Moores lov om ti år.

Derfor forskes der i øjeblikket i nanoteknologi for at fremstille nye former for computerchips.

Gordon Moore er dog ikke imponeret over denne udvikling, idet han mener, at chips baseret på nanoteknologi kan være svære at sætte i masseproduktion.

Intels medstifter Gordon Moore forudsagde i dag for 40 år siden i en magasinartikel, at antallet af transistorer på en chip vil fordobles hver andet år.

Men Intel har haft problemer med at fejre dagen, da ingen havde arkiveret artiklen med Moores lov. Derfor udskrev Intel i sidste måned en dusør på 10.000 dollar til den der kunne fremskaffe Electronics Magazine fra 19. april 1965.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse