Moores lov fylder 40 i dag

Forudsigelsen om, at antallet af transistorer på en chip vil fordobles hver 18-24 måneder, fylder 40 år i dag. Men Dr. Moore venter ikke, at hans lov stadig følges, når den fylder 50 år.

Indhold

Forudsigelsen, som senere blev kendt som "Moores lov", startede som en artikel af Intels medgrundlægger Gordon Moore.

Artiklen i Electronics Magazine fra den 19. april 1965 forudsagde, at antallet af transistorer på en chip ville fordobles på et år. Denne forudsigelse blev i 1975 revideret til at fordoblingen ville ske på mellem 18 og 24 måneder.

Den forudsigelse har holdt stik indtil nu, men Gordon Moore tror ikke på, at hans lov holder mere end ti år til.

Det skyldes, at den mindste tænkbare transistor består af fire atomer, hvilket giver en transistorstørrelse på fire nanometer.

Den størrelse nås følge Moores lov om ti år.

Derfor forskes der i øjeblikket i nanoteknologi for at fremstille nye former for computerchips.

Gordon Moore er dog ikke imponeret over denne udvikling, idet han mener, at chips baseret på nanoteknologi kan være svære at sætte i masseproduktion.

Intels medstifter Gordon Moore forudsagde i dag for 40 år siden i en magasinartikel, at antallet af transistorer på en chip vil fordobles hver andet år.

Men Intel har haft problemer med at fejre dagen, da ingen havde arkiveret artiklen med Moores lov. Derfor udskrev Intel i sidste måned en dusør på 10.000 dollar til den der kunne fremskaffe Electronics Magazine fra 19. april 1965.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos