Moores lov fylder 40 i dag

Forudsigelsen om, at antallet af transistorer på en chip vil fordobles hver 18-24 måneder, fylder 40 år i dag. Men Dr. Moore venter ikke, at hans lov stadig følges, når den fylder 50 år.

Indhold

Forudsigelsen, som senere blev kendt som "Moores lov", startede som en artikel af Intels medgrundlægger Gordon Moore.

Artiklen i Electronics Magazine fra den 19. april 1965 forudsagde, at antallet af transistorer på en chip ville fordobles på et år. Denne forudsigelse blev i 1975 revideret til at fordoblingen ville ske på mellem 18 og 24 måneder.

Den forudsigelse har holdt stik indtil nu, men Gordon Moore tror ikke på, at hans lov holder mere end ti år til.

Det skyldes, at den mindste tænkbare transistor består af fire atomer, hvilket giver en transistorstørrelse på fire nanometer.

Den størrelse nås følge Moores lov om ti år.

Derfor forskes der i øjeblikket i nanoteknologi for at fremstille nye former for computerchips.

Gordon Moore er dog ikke imponeret over denne udvikling, idet han mener, at chips baseret på nanoteknologi kan være svære at sætte i masseproduktion.

Intels medstifter Gordon Moore forudsagde i dag for 40 år siden i en magasinartikel, at antallet af transistorer på en chip vil fordobles hver andet år.

Men Intel har haft problemer med at fejre dagen, da ingen havde arkiveret artiklen med Moores lov. Derfor udskrev Intel i sidste måned en dusør på 10.000 dollar til den der kunne fremskaffe Electronics Magazine fra 19. april 1965.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS