Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Danmark synker til bunds i AI-kapløbet: Så mange timers produktivitet taber vi om ugen - og sådan kan vi komme tilbage i kampen

AI Tour, København: Mens kontoransatte i resten af verden tager generativ AI til sig i stor stil, halter vi danskere langt efter. Det koster os dyrt i tabt konkurrenceevne, fortalte BCG-direktør Thomas Foege på Microsofts AI Tour.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Så meget produktivitet taber danske virksomheder, fordi vi er sløve til at bruge generativ AI.
  • Løsninger til at komme i gang med kunstig intelligens i virksomhederne.
768
4 min
Danske virksomheder kan egentlig godt se AI-transformationen komme. Fire af fem af dem (81 procent) vurderer, at deres forretning vil blive omvæltet af kunstig intelligens.

Alligevel har kun fem procent af dem implementeret en form for AI, som er mere avanceret end Copilot.

Det udgør et kæmpe problem for både dansk produktivitet og konkurrenceevne – og for den enkelte kontormedarbejder.

Det sagde Thomas Foege, managing director og partner i den store konsulentvirksomhed Boston Consulting Group (BCG), under sin tale på eventet Microsoft AI Tour i København, der tirsdag løber stablen på hotellet Hangaren ved Københavns Lufthavn.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning


Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel