Artikel top billede

Trifork-CEO Jørn Larsen får nu udbetalt løn i aktier: Skal rette op på den kuldsejlede kurs

I et forsøg på at genetablere tilliden mellem ledelse og aktionærer får Triforks to øverste direktører nu udbetalt en fast procentdel af deres løn i aktier. Udbetalingerne afslører, at Jørn Larsen tjener i omegnen af 400.000 kroner hver måned – uden bonus.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Triforks nye lønordning afslører topdirektørenes løn
  • Kommer efter et enormt svært 2024
631
3:15 min
Det har været en decideret dårlig forretning at eje aktier i danskstiftede Trifork, der i 2021 blev børsnoteret til en pris på 150 kroner per aktie.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

CVE-databasen reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning