Artikel top billede

(Foto: NNIT)

Tusindvis af it-arbejdspladser strømmer ind mod København: Så mange store it-selskaber er flyttet i de senere år

Op mod 10.000 it-arbejdspladser har i løbet af de seneste år samlet sig i det centrale København.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvilke it-selskaber, der er flyttet de seneste fem år
292
1:30 min
De store it-virksomheder med tusindvis af ansatte flytter i meget stort omfang ind til det centrale København i disse år.

Alene siden 2019 har en lang række af de største danske it-virksomheder hevet teltpælene op fra deres hidtidige hovedkvarterer, der primært har ligget i forstæderne uden København med gode tilkørsels- og parkerings-forhold og masser af plads.

Istedet er selskaberne søgt ind mod det centrale København, hvor de har indrettet sig i topmoderne og ny-indrettede bygninger med central og meget bynær beliggenhed.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

SAP-kunder holder igen i stor stil: Vil ikke skifte til S/4HANA selv om SAP snart lukker for support

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske it-folk på job-jagt mødes af tavshed efter samtaler og personlighedstest: Inger Østergaard har oplevet det masser af gange

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Oracle ramt af kæmpe-hack: Sådan bør du agere, hvis du anvender selskabets løsninger

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Fyret af Donald Trump og Elon Musk: Nu forsøger falske headhuntere at rekruttere amerikanske AI-eksperter og tidligere embedsfolk

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danmark synker til bunds i AI-kapløbet: Så mange timers produktivitet taber vi om ugen - og sådan kan vi komme tilbage i kampen