Artikel top billede

Et år efter hård kritik: En stribe myndigheder har fortsat store huller i deres kriseberedskaber

På tværs af myndighederne er manglerne i it-beredskabet særligt udtalte i forhold til at sikre tilstrækkelige reetableringstests. Det konkluderer Rigsrevisionen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Rigsrevisionens status på myndighedernes it-parathed i krisesituationer.
  • Indsigt i, hvor det fortsat halter for flere myndigheder.
442
2:15 min
Nogle af landets beredskabsplaner blev for alvor testet torsdag, da TDC Net og Banedanmarks nye signalsystem blev ramt af nedbrud.

Forleden gav Rigsrevisionen en status i form af et notat - uden direkte sammenhæng - på netop it-beredskabet i syv myndigheder.

I notatet står, at der er sket fremgang med kriseplanerne, siden myndighederne i december fik kritik fra statsrevisorerne for at have et for dårligt it-beredskab.

Men på særligt ét område halter det fortsat, konkluderer Rigsrevisionen.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning


Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel