Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Retssagen mod manden bag Netcompany-lækket fortsætter: "Jeg har det frygteligt med mig selv over det"

Retsreportage: Både Udviklings- og Forenklingsstyrelsen og Netcompany vurderer, at kritikaliteten af den stjålne data er høj. Samtidig siger Netcompany, at det lækkede materiale har skadet selskabets omdømme og image.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Den 35-årige bagmand ved dagens retsmøde: "Jeg er ked af at have skadet Netcompany"
  • Både UFST og Netcompany vurderer, at kritikaliteten af den stjålne data er høj.
  • Forsvarer er uenig med Netcompanys vurdering
441
2:15 min
Den 35-årige psykisk syge mand, der har tilstået at stå bag datatyveriet mod Netcompany, har i dag siddet varetægtsfængslet i 140 dage.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning