Artikel top billede

(Foto: Thomas Møgelbjerg og NNIT/PR)

De danske kunder begejstrede: IBM's og NNIT's popularitet vokser efter udskilning af Kyndryl og Aeven

Interview: IBM’s omdømme er fløjet i vejret efter opsplitningen med Kyndryl: ”Der er ikke længere nogen risiko for, at vi konkurrerer med kunder omkring driftsydelser og services,” fortæller Thomas Kovsted, CEO i IBM-Danmark.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om IBM og NNIT's udvikling i forhold til image.
776
4 min
Det kan være hårdt, svært og langvarigt at komme ovenpå igen efter en skilsmisse – men ikke hvis du hedder enten IBM eller NNIT.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren