Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Sår tvivl om Netcompanys forklaring efter kæmpelæk af data: 34-årig varetægtsfængsles fire uger mere

Politiet har nu fået adgang til den sigtedes enheder i det store læk af filer fra Netcompany, men har fortsat et stort stykke arbejde foran sig med at gennemgå materialet. Særligt én HP-computer skaber hovedbrud.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Nye detaljer i sagen om hack af Netcompany.
  • Politiet har ingen tidshorisont på, hvor lang tid det tager at gennemgå materialet.
504
2:45 min
Den 34-årige mand sigtet for hacking af Netcompany kan se frem til yderligere fire ugers varetægtsfængsling.

Det står klart efter dagens retsmøde i Retten på Frederiksberg, hvor der blev kastet lys over, hvordan det står til med efterforskningen udført af Nationalt Cyber Crime Center (NC3).

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning