Artikel top billede

Netcompanys hovedkontor ved Københavns inderhavn. Selskabet nægter stadig at svare på, hvornår de fandt ud af, at deres kildekoder lå frit fremme. (Foto: Netcompany)

Netcompany efter et par hæsblæsende dage: Hensigten med tyveri af vores data har været at påføre os skade

André Rogaczewski: "Med anholdelsen i mandags anser vi vores andel af sagen som afsluttet." Men spørgsmålet om hvornår Netcompany blev klar over, at kildekoder lå frit fremme, blæser stadig i vinden.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Netcompany mener, at spredningen af nyheden om lækagen, var den 34-åriges formål.
  • Datatilsynet har ikke modtaget en anmeldelse på baggrund af sagen
  • Netcompany nægter fortsat at svare på, hvornår selskabet blev opmærksom på lækagen
433
2:15 min
Den 34-årige Netcompany-datatyv tilbød den lyssky kryptovaluta Monero til folk, som spredte nyheden om, at kildekoder til statens foretrukne leverandør af it-systemer lå frit fremme.

Det er endnu for tidligt at sige, om der reelt fandt transaktioner sted, men ifølge Netcompany er netop tilbuddet om penge kernen i den opsigtsvækkende lækage af Netcompany, som i de seneste dage har trukket overskrifter.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning