Artikel top billede

Marie Bjerre ville give Digitaliseringsstyrelsen et halvt år til at få styr på ulovligheder: Men kommer til at tage dobbelt så lang tid

Digitaliseringsministeren bad i november om en fristforlængelse på fire til seks måneder til Digitaliseringsstyrelsen, så denne kunne få styr på ulovligheder om det digitale kørekort efter alvorlig kritik og forbud fra Datatilsynet. Det kommer dog til at tage dobbelt så lang tid.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Digitaliseringsstyrelsens ulovligheder med det digitale kørekort.
  • Marie Bjerre bad om fire til seks måneder til at på styr på ændringer – se, hvor lang tid det kommer til at tage.
680
3:30 min
I november 2023 fik Digitaliseringsstyrelsen det røde kort af Datatilsynet for overdreven behandling af personoplysninger til det digitale kørekort.

Samtidig fik styrelsen et forbud mod at fortsætte den forbudte praksis og få den i orden inden for fire uger.

Få dage senere lød det fra landets digitaliseringsminister Marie Bjerre (V), at de fire ugers frist ikke nok.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Se listen: Disse 10 it-færdigheder kaster den højeste løn af sig lige nu

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Verdens vigtigste sårbarhedsdatabase var få øjeblikke fra at lukke: Det bør være et wake up-call for os alle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Klaus Koefoed Eriksen står i spidsen for stor europæisk cloud-leverandør: "Vi oplever stor interesse for europæiske cloud-alternativer"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Brødrene Trackman slår sig til ny salgsrekord på 1,8 milliarder kroner – men USA-afhængighed kaster skygger over fremtiden

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Oracles danske ERP-forretning: Vi mærker intet til kritisk stemning over for amerikansk tech


White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis