Artikel top billede

(Foto: Jysk Energi)

Afværger hackerangreb: ”Vi reagerer hurtigt og hiver internetkablerne ud, og vi får lukket forbindelsen ned"

En endnu ukendt hackergruppe har forsøgt at få adgang til oplysninger på medarbejdere og kunder hos Jysk Energi. Alle alarmer bimlede og bamlede, og en medarbejdere skyndte sig afsted for at hive alle internetkabler ud, fortæller direktør Lars Naur.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • "Hackerne når ikke at være inde i ret lang tid, og der er ikke noget, der tyder på, at der er stjålet data på hverken kunder eller medarbejdere”
283
1:30 min
Hackere har forsøgt at trænge ind i det Holstebro-baserede energiselskab, Jysk Energi.

”De får en fod indenfor til vores administrative systemer," siger Lars Naur, administrerende direktør i Jysk Energi.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning