Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Var eneste leverandør i spil: Glostrup-selskab skriver mangeårig milliard-kontrakt om det danske beredskabs-net

Med ny 13-årig milliard-kontrakt står Glostrup-selskab til at komme til at håndtere det danske beredskabsnet i mindst 30 år. Ingen andre leverandører interesserede.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om det langvarige forløb med at finde en leverandør af Sine-nettet.
  • Læs om den nye milliard-kontrakt.
491
2:30 min
Efter et langvarigt forløb er Rigspolitiet klar til at skrive under på en milliard-kontrakt med sin nuværende leverandør af det danske beredskabsnet, Sine.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer