Artikel top billede

(Foto: UN Fotobibliotek)

AI-stifter efterlyser regler ved FN-sikkerhedsmøde: "Enhver fornuftig tilgang til regulering vil starte med at have evnen til at evaluere et AI-system for en given evne eller fejl"

Tirsdag holdt FN-sikkerhedsråd møde om kunstig intelligens som sikkerhedsrisiko. Her udlagde AI-stifter Jack Clark problemstillingerne for de 15 medlemmer af rådet.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvilke udfordringer AI-skabere i dag står med.
  • Og se hvordan de udfordringer snart bliver brugernes udfordringer.
492
2:30 min
Kina advarede mod at gøre kunstig intelligens til "en løbsk hest", mens USA var mest optaget af at få understreget, at AI ikke må blive et cencur-redskab der undertrykker mennesker.

Fra Storbritanniens udenrigsminister James Cleverly lød pointer om, at AI både er svaret på håndtering af klimaforandringer og boosting af økonomier, men også er bærer af disinformation til hele internettet.

Og Ruslands repræsentant stillede spørgsmålstegne ved, om det overhovedet er sikkerhedsrådets opgave at diskutere kunstig intelligens.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning


Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel