Artikel top billede

Investeringerne i telebranchen har ikke været højere siden 2001 – 5G trækker tallet op med rekordfart

En opgørelse over telebranchen for 2022 viser, at der trods økonomisk usikkerhed forsat investeres massivt i udbygningen af bredbånds- og mobilinfrastrukturen i Danmark.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om de rekordhøje investeringer i telebranchen
  • 5G trækker frem, men fiber fører fortsat
327
1:45 min
11,25 milliarder kroner blev der i 2022 investeret i den danske telebranche, og det er det højeste tal siden 2001. Det viser en netop offentliggjort opgørelse fra Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren