Artikel top billede

(Foto: Estate of Stephen Laurence Strathdee / sharply_done)

SAS fortsat ramt af omfattende it-nedbrud: Hackergrupper kræver nu tre millioner dollar i løsesum

Hackergruppen Anonymous Sudan kræver nu næsten 21 millioner danske kroner for at stoppe de DDoS-angreb, der har været rettet mod SAS i ni dage nu. Hackergruppen ser ud til at have haft SAS som mål i flere måneder.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hackergrupper hæver løsesum for tredje gang
  • SAS har været et mål i flere måneder
398
2 min
Flere af SAS’ hjemmesider og it-services har nu været nede i ni dage, og flyselskabet ser ud til at være ramt en række omfattende DDoS-angreb, som den russisk-affilierede hackergruppe Anonymous Sudan står bag.

Det er særligt SAS’ internationale kunder, der er påvirkede, men den danske hjemmeside har også været nede. Flyselskabets internationale hjemmeside flysas.com samt den svenske .se-hjemmeside, er i skrivende stund fortsat utilgængelige.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning


Computerworld
Test af monster-tablet: Det er den skøreste og mærkeligste computer, som jeg har testet i lang tid – men jeg vil nu gerne have den alligevel