Artikel top billede

Aarhus jagter direktør til nyt super-cybersikkerheds-center: Her er borgmesterens ambitiøse plan 

Interview: Aarhus satser med etableringen af det splinternye it-sikkerhedscenter Security Tech Space, som blandt andet vil rumme et nyt dansk Cert, stort på at blive et fyrtårn inden for it-sikkerhed. Snart vil centeret være klar til at ansætte sin første direktør.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på Aarhus’ borgmester tanker om den nye Security Tech Space i Aarhus
  • Få indblik i hvordan det kan hjælpe erhvervslivet
841
4:15 min
Det ny-etablerede aarhusianske sikkerhedscenter Security Tech Space, der blandt andet skal rådgive små og mellemstore virksomheder om cybersikkerhed, vil snart kunne præsentere en ny direktør.

Det fortæller Aarhus borgmester Jacob Bundsgaard (S) til Computerworld, som oplyser, at der inden længe vil lande et jobopslag for en direktør til det nye center.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer