Artikel top billede

Bankdata udsat for cyberangreb af samme type som Nationalbanken

Årsagen til nedbruddet hos Bankdata skyldes et DDoS-angreb i stil med det, som tirsdag også har ramt Nationalbanken. Angrebet begyndte i morges, lyder det.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek seneste oplysninger fra Bankdata om DDoS-angreb, der har ramt flere finansielle institutioner
239
1:15 min
Bankdata har været udsat for et overbelastningsangreb, et såkaldt DDoS-angreb, i stil med det, som tidligere i dag tirsdag har ramt Nationalbanken.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren