Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft benægter alle anklager og gør klar til kamp mod de amerikanske myndigheder om gigantopkøb

De amerikanske handelsmyndigheder meddelte tidligere på måneden, at man ville lægge sag an mod Microsoft for at stoppe opkøbet af Activision Blizzard. Nu giver Microsoft svar på tiltale og gør klar til et retsligt opgør.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Microsofts modsvar til de amerikanske myndigheder.
  • Læs om status og opsummering af sagen om Activision-opkøbet til 69 milliarder dollar.
595
3 min
For få uger siden lagde de amerikanske handelsmyndigheder Federal Trade Commission, FTC, sag an mod Microsoft for at stoppe tech-gigantens opkøb af spilselskabet Activision Blizzard, en handel til 69 milliarder dollar, eller omkring 500 milliarder danske kroner.

Sagsanlægget sker, fordi FTC mener, at et sådan opkøb vil forvride konkurrencen på gamingmarkedet.

Nu svarer Microsoft igen.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer