Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Efter langvarige nedbrud af Nets og DSB og alvorlig kritik: Uforsvarligt og farligt, at det danske it-beredskab er så pivringe

Den seneste tids langvarige kæmpe-nedbrud understreger, at det står grelt til med de danske it-beredskaber, som halter alvorligt - og det er farligt for Danmark.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om kritik af det danske it-beredskab: Er for pivringe.
741
3:45 min
Hvad gør vi, når it-systemerne går ned, og vi hurtigst muligt skal have dem stablet på benene igen?

Alt for ofte er svaret: Det ved vi ikke. For det står alt for mange steder alt for grelt til med de danske it-beredskabsplaner, som ofte ikke er opdaterede eller er mangefulde.

Og det kan blive farligt for Danmark.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Få tjener så meget som it-arkitekterne – og de forventer sig meget af næste lønforhandling

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er manden, der skal forsvare Danmarks største arbejdsplads mod hackere: Sådan vil han gribe opgaven an

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Amerikanske politikere vil afskaffe en af de mest grundlæggende love i den moderne internetøkonomi – og det kan ændre internettet, som vi kender det

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

David Heinemeier Hansson raser mod dansk brug af amerikansk cloud: "Pinligt"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Lunar-stifter Ken Villum Klausen har kæmpet med søvnløse nætter, men sidder nu på en tropeø og holder sin første ferie i otte måneder: “I de seneste år har jeg været war-time-CEO”