Artikel top billede

It-budgetterne skrumper i 2023: Presset på CIO'er er højere end nogensinde

Gartner Symposium/ITxpo 2022: Ny undersøgelse fra Gartner på basis af svar fra over 2.000 CIO'er viser, at der vil blive færre penge at investere i digitale initiativer næste år. Men det betyder ikke, at forventningerne til digitale udbytter er blevet mindre. Nu skal CIO'erne for alvor vise deres værd.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek resultater fra ny Gartner-undersøgelse
476
2:30 min
Computerworld i Barcelona: En ny Gartner-undersøgelse på toppen af svar fra over 2.000 CIO'er viser, at en klump af virksomhedernes it-budgetter står til at forsvinde næste år.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danmark synker til bunds i AI-kapløbet: Så mange timers produktivitet taber vi om ugen - og sådan kan vi komme tilbage i kampen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

I al stilhed har den danske stat fået Microsoft til at ændre vilkår i sin store data-aftale: "Det er et gennembrud"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Devoteam lukker og slukker sin danske Microsoft-afdeling og siger farvel til 18 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske storbanker er bekymrede: Finanssektoren er dybt afhængig af amerikansk it under amerikansk politisk kontrol

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Efter exit fra Arla: Torben Fabrin indsættes som ny CIO i Stark Group med 19.000 medarbejdere - Pernille Geneser fratræder