Artikel top billede

Cloud-priserne står til at stige med mindst 30 procent i det kommende år

Høje energipriser, høje renter og en stigende dollarkurs betyder, at vi kan se rekordhøje prisstigninger på cloud-tjenester næste år.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i hvorfor cloud-ydelser vil stige voldsomt i pris over det næste år
569
3 min
Høje energipriser og inflation betyder, at it står til at blive dyrere og dyrere, og det gælder egentlig, uanset hvilket produkt det er. Oveni er en høj dollarkurs med til at gøre den opadgående spiral endnu stejlere.

Det er dramatiske tider i en it-branche, der ellers har været vant til, at priserne især på it-infrastruktur generelt altid er gået ned ad.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

I et stort center i Barcelona er Mads en af de 20 danskere, der modererer al indhold på Facebook og Instagram

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske sikkerheds-eksperter: Lukning af verdens vigtigste sårbarhedsdatabase kan få alvorlige konsekvenser

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

NNIT's ejere har på blot fire måneder tabt 735 millioner kroner: ”Vi holder nøje øje med situationen og vil løbende rette til”