Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Quickpay-stifteren Thomas Jensen har efter 25 år truffet en svær beslutning og stopper nu som topchef: "Jeg føler ikke længere, at jeg er den bedste til jobbet”

Interview: Det var en let beslutning for Quickpay-stifteren Thomas Jensen, da han for nylig valgte at stoppe som direktør i Quickpay. Det skete halvandet år efter, at han solgte virksomheden til tyske Unzer. Han føler ikke længere, at han er den bedste til jobbet, siger han til Computerworld..

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få hele forklaringen på, hvorfor Thomas Jensen træder tilbage som administrerende direktør for Quickpay
  • Få indsigt i, hvilke planer han har nu
  • Få også svar på, hvorfor han ikke forlader selskabet helt, men fortsætter som menig medarbejder.
790
4 min
For halvandet år solgte Thomas Jensen sit livsværk Quickpay til den tyske koncern Unzer.

Efter salget forblev han administrerende direktør for selskabet, men tidligere på sommeren traf han en svær beslutning. En af den slags beslutninger, der kræver lange overvejeler.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Norlys’ overtagelse af Ewiis fibernet-forretning trækker ud: Ventes først på plads til sommer

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen vil indføre aldersgrænse for brug af sociale medier i Danmark

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ifølge USA udgør Rusland pludselig ikke længere nogen cyber-trussel: Dubex-direktør Jacob Herbst er bekymret

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Datoen sat for Region Syddanmarks kæmpe GDPR-sag i Vestre Landsret

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

EU slår fast: Forbudt uden videre at overlade alle beslutninger til algoritmer - sådan skal reglerne forståes


White paper
TIDSBEGRÆNSET KAMPAGNE: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner GRATIS.