Artikel top billede

Boligsiden.dk ramt af massive it-problemer efter udskiftning af 24 år gammel it-platform: "Vi er virkelig kede af situationen. Vi knokler på at få det løst"

Danmarks mest besøgte boligportal, boligsiden.dk har bøvlet med store udfordringer efter udskiftning af en 24 år gammel it-platform. Direktør Peter Bruhn forsikrer, at al mandskab er på sagen. Selv har han indstillet påskeferien, fortæller han. "Vi er drønkede af det. Det er megaærgerligt," siger han.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek hvilke problemer boligsiden.dk er ramt af
  • Sådan forklarer boligsiden.dk's direktør det
881
4:30 min
Almindeligvis regnes påsken for at være en af boligmarkedets højsæsoner, da huse handlet i påsken typisk har overtagelse i sommerferien, hvorfor børnefamilierne lige kan nå at komme på plads til skolestart.

Men hos Boligsiden, der er en magtfaktor i det danske boligmarked, er der store problemer netop nu.

Den mest besøgte boligsøgeportal i Danmark har i de seneste dage bøvlet med massive it-problemer.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Fyret af Donald Trump og Elon Musk: Nu forsøger falske headhuntere at rekruttere amerikanske AI-eksperter og tidligere embedsfolk

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danmark synker til bunds i AI-kapløbet: Så mange timers produktivitet taber vi om ugen - og sådan kan vi komme tilbage i kampen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

I al stilhed har den danske stat fået Microsoft til at ændre vilkår i sin store data-aftale: "Det er et gennembrud"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Devoteam lukker og slukker sin danske Microsoft-afdeling og siger farvel til 18 medarbejdere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske storbanker er bekymrede: Finanssektoren er dybt afhængig af amerikansk it under amerikansk politisk kontrol


White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis