Artikel top billede

(Foto: Roskilde Kommune)

Her er otte krav, som Microsoft skal leve op til for at bygge sit datacenter i Roskilde

Byggetilladelsen fra Roskilde Kommune indeholder en liste på otte punkter, som Microsoft skal leve op til, hvis selskabet skal bygges datacenter på sin nye grund i Roskilde Kommune.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de otte punkter, som Microsoft skal leve op til, hvis selskabet skal kunne bygge datacenter i Roskilde Kommune.
389
2 min
Microsoft er på vej med et stort datacenter i byen Gadstrup i Roskilde Kommune, men tech-giganten har ikke fuldstændig frie rammer ved opførelsen. Kommunen stiller nemlig otte specifikke krav, som selskabet skal overholde – hvis ikke byggetilladelsen skal ryge på gulvet.

Det er planen, at Microsofts datacenter skal bygges på grunden, som har adresse på Finervej 8. Selskabet betalte ifølge tinglysningen nemlig 27,5 millioner for grunden på 80.000 kvadratmeter.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Norlys’ overtagelse af Ewiis fibernet-forretning trækker ud: Ventes først på plads til sommer

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen vil indføre aldersgrænse for brug af sociale medier i Danmark

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ifølge USA udgør Rusland pludselig ikke længere nogen cyber-trussel: Dubex-direktør Jacob Herbst er bekymret

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Datoen sat for Region Syddanmarks kæmpe GDPR-sag i Vestre Landsret

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

EU slår fast: Forbudt uden videre at overlade alle beslutninger til algoritmer - sådan skal reglerne forståes


White paper
TIDSBEGRÆNSET KAMPAGNE: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner GRATIS.