Artikel top billede

(Foto: Foto: Thomas Hjort Jensen)

Sådan nåede hackere hele vejen ind til mailserver - 25.000 berørt

Det var gennem et system for de studerende, at hackere i augst nåede helt ind til DTU's servere, viser gennemgang af angrebet.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se her de nyeste detaljer om angrebet, der ramte DTU i august.
304
1:45 min
Det var gennem et studentersystem, at hackere fik adgang til servere på Danmarks Tekniske Universitet (DTU), som i midten af august betød at op mod 25.000 personers skulle skifte adgangskoder på én gang.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

I et stort center i Barcelona er Mads en af de 20 danskere, der modererer al indhold på Facebook og Instagram

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske sikkerheds-eksperter: Lukning af verdens vigtigste sårbarhedsdatabase kan få alvorlige konsekvenser

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

NNIT's ejere har på blot fire måneder tabt 735 millioner kroner: ”Vi holder nøje øje med situationen og vil løbende rette til”