Artikel top billede

Den ukrainske hovedstad Kiev kan blive ramt russiske militærangreb, frygter danske Jesper Lindholt, der bor i byen. (Foto: Photo by Max Max on Unsplash)

Danske it-selskaber gør klar til krig i Ukraine: Har pakket kufferterne og lagt planer for evakuering af medarbejdere

Interview: Jesper Lindholt, der er direktør og stifter af danske Livatek, har en pakket kuffert stående klar i sit hjem i den ukrainske hovedstad, Kiev, så han hurtigt kan komme afsted, hvis russerne invaderer landet. "Vi føler, at vi har et ansvar for at hjælpe vores medarbejdere, og det kan også være på måder, der måske under normale omstændigheder ville være usædvanlige," siger han.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Danske Jesper Lindholt er topchef i Livatek, der har hovedkvarter i Ukraine. Han forbereder sig på at rykke hele firmaet til Vestukraine, hvis Rusland invaderer Ukraine
  • Få indblik i hvordan han har oplevet en ændring i cybertruslen
  • Få Jesper Lindholt bud på, hvad den ustabile situation kommer til at betyde for Ukraines fremtid som it-udviklingshub
  • Få indsigt i hvordan selskabet allerede nu forbereder medarbejderne på en invasion
1.043
5:15 min
Jesper Lindholt har boet i Ukraine i 12 år, men i de seneste uger har han haft en pakket kuffert stående klar i sit hus i udkanten af Kiev.

Han er stifter og administrerende direktør i it-selskabet Livatek.

Og risikoen for en russisk invasion betyder, at han sammen med sine 60 ansatte i landet er klar til at rykke teltpælene op, hvis sikkerhedssituationen bliver for kritisk.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning