Artikel top billede

Den danske telesektor holder skansen mod Log4j-sårbarhed: "Der har været ekstremt mange angreb"

Den danske telesektor er ramt af ekstremt mange angreb som følge af Log4j-sårbarheden, men der er ikke panikstemning. "Vi håndterer sagerne, som var det 'major incidents," siger Dennis Larting, der er leder af landets tele-DCIS.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se status for den danske telesektoren efter Log4j
  • Hvor meget der skal overvåges og monitoreres
  • Hvilket trusselsniveau sektoren har
593
3 min
Landets telesektor rammes i øjeblikket af mange angreb baseret på log4j-sårbarheden - men som udgangspunkt er stemningen ikke kaotisk.

Det fortæller Dennis Larting, leder af telesektorens decentrale cyber- og informationssikkerhedsenhed (DCIS).

Hans opgave er at bidrage til en fortsat høj it-sikkerhed blandt de danske teleselskaber, og derfor har han også travlt disse dage.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren