Artikel top billede

(Foto: Computerworld/Dan Jensen)

Jobindex og Jobnet ramt af kæmpe phishing-angreb: Nul hjælp at hente fra danske cyber-myndigheder

“Jeg har altid troet, at der var nogen, som rykkede ud med eksperter og dommerkendelser, hvis man blev udsat for et stort cyber-angreb. Men der er ingen, som man kan ringe til,” fortæller direktør i Danmarks største jobportal, Jobindex, Kaare Danielsen, efter selskabet fornylig blev ramt af kæmpe angreb.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om kæmpe phishing-angreb mod Jobindex.
  • Se hvorfor direktør Kaare Danielsen mener, at det danske beredskab er for ringe.
667
3:30 min
Danmark mangler et rigtigt cyber-beredskab, som kan hjælpe de danske virksomheder, når angrebene rammer. For det findes ikke i dag, og det er ikke i orden.

Sådan lyder det fra direktør i Danmarks største job-portal, Jobindex, Kaare Danielsen, efter selskaberne Jobnet og Jobindex i begyndelsen af november blev ramt af et sofistikeret og meget stort cyber-angreb.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sådan: Opgradér din printerløsning uden store investeringer