Artikel top billede

Dansk cybersikkerhedsekspert: Sådan har FBI ramt REvil med deres egen medicin

FBI har i samarbejde med internationale myndigheder hacket hackergruppen REvil, der nu er væk fra det digitale landkort. Den danske cybersikkerhedsekspert Peter Kruse fortæller her, hvordan aktionen gik til.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan FBI's aktion mod REvil-hackergruppen gik til.
996
5 min
Det er via en række delte krypteringsnøgler, at FBI i samarbejde med andre internationale myndigheder har fået adgang til at angribe hacker-gruppen REvils systemer.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Alt om den prisvenlige iPhone 16E: Så god er den i forhold iPhone 16 og 16 Pro

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Derfor ender dine AI-projekter ofte med at blive for dyre: Tre store udfordringer, som det er svært at tackle

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Regeringen har sendt brev til den danske it-branche som svar på bekymringer: Og svaret er "stærkt, klart og meget kærkomment," siger branchen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

En lille håndfuld cloud-leverandører sidder på 64 procent af det globale marked: Omsætter for flere hundrede milliarder kroner

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Forvaltning i Aarhus Kommune har droppet Azure og skiftet til tysk leverandør: Prisen er faldet med 70 procent


White paper
Sikkerhed gjort enkelt: Beskyt din virksomhed direkte i browseren