Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Undervisningsministeriet vil bruge knap en kvart milliard kroner på it-konsulenter og udvikling af nye applikationer

Børne- og Undervisninsministeriet har sendt et udbud på gaden på 225 millioner kroner. Helt konkret er det Styrelsen for IT og Læring, der er på udkig efter en leverandør til en fireårig rammekontrakt om konsulentydelser til udvikling, support og vedligehold af applikationer.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om rammeaftalen på 225 millioner som Børne- og Undervisningsministeriet har sat i søen
469
2:30 min
Jagten er blevet sat ind fra Børne- og Undervisningsministeret efter en leverandør til en fireårig rammeaftale angående udskiftning og vedligeholde en række applikationer i ministeriet.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

I et stort center i Barcelona er Mads en af de 20 danskere, der modererer al indhold på Facebook og Instagram

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danske sikkerheds-eksperter: Lukning af verdens vigtigste sårbarhedsdatabase kan få alvorlige konsekvenser

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

NNIT's ejere har på blot fire måneder tabt 735 millioner kroner: ”Vi holder nøje øje med situationen og vil løbende rette til”