Artikel top billede

Pengene fosser ud af Omada i kæmpe cloud-omstilling: Har brændt 70 millioner kroner af på to år

Danske Omada lander endnu et million-underskud og har nu brændt over 70 millioner kroner af på to år. Også omsætningen falder hos Omada, der forklarer de røde tal med en stor cloud-omstilling.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Tjek Omadas regnskab for 2020
  • Derfor fosser pengene ud af selskabet
  • Se nøgletallene
467
2:30 min
Millionerne fosser ud af kassen hos danske Omada, der leverer software til datasikkerhed eller såkaldt identity governance og administration (IGA), der blandt andet hjælper med at leve op til regulering så som GDPR.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Kritisk CVE-databasen om sikkerhed reddet i allersidste øjeblik - ny bevilling godkendt

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Netcompany-stifterne André Rogaczewski og Claus Bo Jørgensen skovler penge ind: Har tjent næsten 600 millioner kroner på et år

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Sådan modererer Mads og 20 andre danskere alt indhold på Metas danske platforme fra et center i Barcelona

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Jeg købte tømmermands-pizza for alle mine bitcoins og gik glip af en formue: Nu overvejer jeg at gå all-in igen

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny fond haste-etableret: Vil forsøge at redde sårbarhedsdatabasen CVE fra nedlukning